Αγγλία - Ιταλία 1-2

Μπορεί να μην εντυπωσίασε αλλά πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε η Εθνική Ιταλίας, καθώς επικράτησε 2-1 επί της Αγγλίας για τον 4ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Εντυπωσιακό παιχνίδι από τον Μπαλοτέλι. Η "σκουάντρα ατζούρα" εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες της αγγλικής άμυνας, κράτησε το σκορ και πήρε τους τρεις βαθμούς, πιάνοντας στην πρώτη θέση του ομίλου την Κόστα Ρίκα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Γκολ και θέαμα περιελάμβανε το πρώτο ημίχρονο, με την Σκουάντρα Τζούρα να ανοίγει το σκορ αλλά τα Λιοντάρια να ισοφαρίζουν. Πιο συγκεκριμένα το 1-0 έκανε ο Μαρκίζιο στο 35ο λεπτό με πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή. Η χαρά των Ιταλών όμως κράτησε μόλις για 2 λεπτά καθώς στο 37΄ο Ρούνει βγήκε στην αντεπίθεση κάνοντας τρομερή μπαλιά στον αμαρκάριστο Στάριτς, που αυτός με την σειρά του δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει για την ομάδα του.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου οι γείτονες μας άγγιξαν το 2-1 αλλά ο Τζαγιέλκα απέκρουσε πάνω στην γραμμή παίρνοντας ουσιαστικά την μπουκιά μέσα από το στόμα του Μπαλοτέλι που προσπάθησε με κρέμασμα να εκτελέσει τον Χαρτ.

Κάτι ... που κατάφερε στην επανάληψη καθώς μετά από σέντρα του Καντρέβα με κεφαλιά έβαλε σε θέση οδηγού την χώρα του. Στην συνέχεια οι Άγγλοι προσπάθησαν να φέρουν και πάλι το ματς στα ίσια, χάνοντας σωρεία ευκαιριών, μπροστά του όμως βρήκαν το εξαιρετικό Σαλβατόρε Σιρίγκου.

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός πως παρόλο που η Σκουάντρα Ατζούρα δέχτηκε έντονη πίεση στο δεύτερο μισό λίγο έλειψε να κάνει και το 3-1, αλλά το φάουλ το «μαέστρο» Αντρέα Πίρλο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Λιονταριών.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΓΓΛΙΑ (Ρόι Χόγκσον): Χαρτ, Τζόνσον, Μπέινς, Τζέραρντ, Κέιχιλ, Τζαγιέλκα, Στάριτς (79΄Λαλάνα), Ρούνει, Χέντερσον (73΄Γουίλσιρ), Στέρλινγκ, Γουέλμπεκ (61΄Μπάρκλει).

ΙΤΑΛΙΑ (Τσέζαρε Πραντέλι): Σιρίγκου, Κελίνι, Νταμιάν, Καντρέβα (79΄Παρόλο), Μαρκίζιο, Μπαλοτέλι (73΄Ιμόμπιλε),Μπαρτσάλι, Ντε Ρόσι, Παλέτα, Πίρλο, Βεράτι (57΄Τιάγκο Μότα).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ/ΒΟΗΘΟΙ: Μπόρν Κάιπερς (Ολλανδία)/ Σάντελ Φαν Ρόεκελ (Ολλανδία), Έρβιν Ζείστρα (Ολλανδία)/ Γουόλτερ Λόπεζ (Γουατεμάλα).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 93΄Στέρλινγκ/ -

ΣΚΟΡΕΡ: 37΄Στάριτς / 35΄Μαρκίζιο, 50΄Μπαλοτέλι

ΓΗΠΕΔΟ: Αρένα Αμαζόνα

ΘΕΑΤΕΣ: 39.214

MVP: Μάριο Μπαλοτέλι

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54